0

Endorsement czyli gitary dla najlepszych

Firmy produkujące gitary i inny sprzęt muzyczny zabiegają o współpracę z najlepszymi muzykami przy projektowaniu, testach i reklamie nowych gitar, innych instrumentów, wzmacniaczy, strun i innych akcesoriów. Sprzęt taki jest sygnowany nazwiskiem danego artysty, np. na główce gitary, lub gryfie wygrawerowany jest autograf gitarzysty. Czasem tylko model gitary nosi nazwę poszerzoną o nazwisko artysty. Często produkowana jest długa seria instrumentów we współpracy z gitarzystą, np. Dimebag Darrell (Pantera) sygnował wiele modeli gitar Washburna w serii “Dime…” (m.in. Dime 333DB Dime Bolt, Dime 333DS Dime Slime, D3 CONF (Confederate) i najnowszy czarny z ostrymi rogami D3ST (Stealth Guitar). Zależności pomiędzy artystą a firmą są różnego stopnia, zakresu, dotyczą różnych terminów współpracy itp.

SIGNATURE
Ten rodzaj współpracy polega na znacznym zaangażowaniu artysty w projektowanie, eksperymentowanie z kolejnymi prototypami instrumentów aż do końcowego egzemplarza, który potem używany jest przez artystę i promowany w różny sposób. Najczęściej nie kończy się na jednym modelu. Za jakiś czas artysta czuje potrzebę wprowadzenia nowego brzmienia lub nieco innego kształtu gryfu. Takim przykładem jest gitarzysta grupy PANTERA Dimebag Darrell, dla którego stworzono nową serię o charakterystycznym kształcie główki

ENDORSEMENT
Gitarzysta, który zwróci się do firmy, by wyprodukowała jakiś znany model według jego sugestii (barwa dźwięku, kształt gryfu, rodzaj przystawek itp.) podpisuje rodzaj porozumienia (właśnie zwanym Endorsement), w którym ustala się, co firma robi na rzecz artysty i co artysta robi dla firmy (np. umieszcza informację i logo firmy na płytach, plakatach, mówi się o tym podczas koncertów itp.)
Zasada współpracy jest bardzo korzystna dla wszystkich. Dla producenta – ponieważ to muzycy najlepiej słyszą i wiedzą, jakie brzmienie jest aktualnie poszukiwane, jakie jest “groove”, a jakie nie. To pozwala produkować instrumenty spełniające oczekiwania muzyków. Endorsement bardzo podnosi zainteresowanie fanów danego gitarzysty czy zespołu – a tym samym ułatwia sprzedaż. Dobry wzmacniacz czy gitara używane w nagraniu przez znanego artystę tworzą standard brzmienia, potem to brzmienie staje się modne i powielane przez setki naśladowców – tworzy się zatem zapotrzebowanie rynkowe na dany produkt.

Tags: